Zatkane uszy – czyszczenie

Problem zatkania uszu jest najczęstszą dolegliwością laryngologiczną z jaką zgłaszają się Pacjenci do lekarza.
Przyczyną jest najczęściej nagromadzona woszczyna w przewodzie słuchowym. Woskowina jest naturalnym produktem gruczołów woszczynowych ucha, ulega ona samoistnej ewakuacji z przewodu słuchowego przez  złuszczający się naskórek. Jednak jednostkowo produkcja gruczołów może przewyższać ich oczyszczanie i gromadzić się nadmiernie w przewodzie. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi zatkanie ucha jest zapylenie, kurz, pył węglowy itd.

Objawy zatkanych uszu

Objawy jakie wtedy się pojawiają to: uczucie zatkania ucha, czasem pełność w uchu, często niedosłuch a czasami ból – spowodowany powstaniem odczynu zapalnego w przewodzie słuchowym.
Bardzo często dolegliwości pojawiają się w momencie kontaktu z wodą to jest po kąpieli, basenie itd. Wtedy woda dodatkowo powoduje rozmiękanie czopu woszczynowego (pęcznieje) i blokadę ucha. Wtedy rozwija się już zapalenie ucha zewnętrznego które powoduje dodatkowy problem z ewakuacją korka z powodu silnego bólu przy każdej próbie manipulacji. Najkorzystniej nie doprowadzać do tego momentu!. Jeśli jednak tak się stanie, wskazana jest pomoc lekarska.

zatkane uszy

Na wcześniejszym etapie można sobie pomóc samodzielnie, posiłkując się gotowymi preparatami dostępnymi w aptece, które mają na celu rozpuszczenie korka. Czasami posługujemy się również patyczkami do czyszczenia ucha. Ta metoda ma swoich zwolenników i przeciwników. Są osoby które w sposób umiejętny posługują się tą metodą, inne z kolei dodatkowo upychają sobie woszczynę (jak kulę armatnią) do końca przewodu – tuż przy błonie bębenkowej, najczęściej nasilając dolegliwości.

Wizyta u lekarza laryngologa w przepadku zatkania ucha wiąże się z oceną stanu miejscowego. Czasem znajdujemy też ciała obce w przewodzie słuchowym, szczególnie u naszych pociech. Samo oczyszczenie przewodu można wykonać na kilka sposobów: płukanie ucha, usuwanie haczykiem czopu, lub wato-trzymaczem oraz odsysanie ssakiem. Każdy ze sposobów ma swoje plusy i minusy. Wybranie konkretnej metody jest zależne od lekarza i  stanu miejscowego ucha.
W przypadku gdy wytworzył się już stan zapalny przewodu słuchowego zewnętrznego, uzupełnieniem zabiegów  pielęgnacyjnych jest wdrożenie leczenia farmakologicznego w postaci kropli do ucha.

Przygotowanie do wizyty u laryngologa

Rada przed wizytą: wskazanym zabiegiem przed wizytą u lekarza jest odmoczenie ucha. Dlaczego? Niejednokrotnie czop woskowinowy jest zaschnięty i przyklejony do przewodu lub błony bębenkowej. Wtedy próba jego ewakuacji jest bardzo ryzykowna, wiąże się niejednokrotnie z bólem czy nawet skrwawieniem przewodu. Niejednokrotnie wiąże się to z powtórną wizytą po „przygotowaniu ucha”-odmoczeniu. Najkorzystniej 1-2 dni wcześniej lub ostatecznie kilka godzin przed wizytą odmoczyć ucho jakimkolwiek z dostępnych preparatów dostępnych w aptece lub zwykła parafiną ciekłą. Tak „przygotowane” ucho najczęściej bez większych problemów można oczyścić na jednej wizycie.

lek. med. Adam Synowski